آموزش سگ

آموزش نه گفتن به سگ

آموزش نه گفتن به سگ

‌آموزش نه گفتن به سگ

همانطور که می‌دانید؛ یکی از مهم‌ترین فرمان‌هایی که باید به سگ‌ها آموزش دهیم، “نه”گفتن است. جالب است بدانید که سگ‌ها این فرمان مهم را خیلی زود متوجه می‌شوند و یاد می‌گیرند. در ادامه این مقاله به ارائه برخی نکات در مورد “نه”گفتن می‌پردازیم و همچنین آموزش نه گفتن به سگ را در اختیارتان قرار می‌دهیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شما همچنین می‌توانید برای تربیت و آموزش بیشتر سگ عزیزتان مقاله‌ی آموزش دست دادن به سگ را مطالعه نمایید.

آموزش نه گفتن به سگ

آموزش “نه”گفتن

اولین و مهم‌ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که سگتان را متوجه این موضوع کنید که “نه” به این معنیست که کاری که در حال انجام‌دادن آن است را متوقف کند و دیگر به آن کار ادامه ندهد. توجه داشته باشید که از این کلمه زیاد و نابجا استفاده نکنید. این کار باعث گیج شدن سگ محبوبتان و در نتیجه تاثیر بدی روی تربیت او می‌گذارد. برای آموزش “نه”گفتن کافیست:

  1. تهیه تشویقی
  2. توجه سگتان را به خودتان جلب کنید.
  3. به محض آنکه سگتان به غذایش نزدیک شد و خواست شروع به خوردن کند؛ سریعا به او بگویید: “نه”. اگر حواسش به شما معطوف شد به او تشویقی دهید.
  4. این تمرین را با او تکرار کنید تا متوجه شود که گوش کردن به فرمان شما تشویقی دارد. این تمرین را فقط با غذا انجام ندهید.

آموزش نه گفتن به سگ
اصول “نه”گفتن به سگ

با توجه به مطالبی که گفتیم، بهتراست در عوض تنبیه، در چنین شرایطی حواس سگ را از کاری که نمی‌خواهیم انجام بدهد پرت کنیم و درعوض از او بخواهیم یک کار دیگری انجام بدهد. مثلا می‌توانید از فرامینی مانند «بنشین» استفاده کرده و بعد بهش تشویقی بدهیم. یا یک اسباب بازی جذاب و مورد علاقه‌اش را نشان دهیم تا حواسش پرت می‌شود و برای بازی کردن پیش آید.

وقتی سگ “نه” را یاد بگیرد، تربیتش خیلی سبک می‌شود و تقریبا تمامی رفتار‌های بد او قابل کنترل می‌شود. نکته اساسی این است که سگ شما یاد بگیرد، وقتی شما “نه” می‌گویید و یا با آبپاش به او آب می‌پاشید، از هر کاری که در حال انجام است، دست برداشته و به شما توجه کند.

نکته مهم دیگردر دستور نه‌گفتن به سگ این است که “نه” را حتما با قاطعیت و جدیت بگویید، البته فریاد هم نزنید! فقط جدی رفتار کنید و یا حتی کمی عصبانی وانمود کنید. در خیلی از شرایط هم نیاز به جدیت زیادی نمی باشد و تنها با بی‌اعتنایی به سگ ناراحتی خود را نشان دهید.

نکات مهم در مورد “نه”گفتن

  • توجه داشته باشید که با لحن بد و خشن به او “نه” نگویید. همیشه برای آموزش صبور و خونسرد باشید.
  • سعی کنید در هنگام تشویقی‌دادن توجه سگتان به خودتان جلب کنید. خوب است در هنگام تشویقی‌گرفتن شما را نگاه کند. این کار باعث می‌شود که بتوانید به راحتی باقی فرامین را به او آمورش دهید.

برای خواندن مقاله‌های بیشتر و آشنایی با ما به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت شاپ پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

۱ دیدگاه در “آموزش نه گفتن به سگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *