آموزش سگ

آموزش هم قدم شدن به سگ در ۴ مرحله‌

آموزش هم قدم شدن به سگ در ۴ مرحله‌

آموزش هم قدم شدن به سگ در ۴ مرحله‌

بیرون رفتن برای پیاده‌روی می‌تونه هیجان‌انگیزترین بخش زندگی روزانه سگ‌ها باشه. در نتیجه راحت می‌شه فهمید که چرا خیلی از این حیوونا این‌طور مواقع شروع به دویدن و کشیدن شما دنبال خودشون می‌کنن تا هرچه سریع‌تر به جایی که می‌خوان برسن. برای این که از کشیده شدن دنبال سگ‌تون در امان باشین باید آموزش هم قدم شدن به سگ رو بدونین. چطوری می‌تونیم این آموزش رو به سگمون یاد بدیم که موقع پیاده‌روی سرعتش رو با ما تنظیم کنه؟ پس در ادامه مقاله آموزش هم قدم شدن به سگ در ۴ مرحله‌ با ما همراه باش.

آموزش همگام حرکت کردن سگ با صاحب خودش، یا به اصطلاح هم قدم، یکی از مهم‌ترین چیزای لازم در آموزش پیاده روی با سگ هست. ضمنا آموزش هم قدم به سگ باعث می‌شه که دائم حواس حیوون به شما باشه. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله هرچی لازم باشه درمورد آموزش پیاده روی با سگ بدونی رو بهت می‌گیم.

وسایل کمکی استفاده بکنیم یا نه؟

بعضی تجهیزات هستن که به ادعای فروشنده‌ها، این مشکل رو درمان می‌کنن. مثلا نوعی از قلاده‌ سگ که موقع دویدن سگ سفت می‌شن یا وسایلی که توی یک قسمت حساس بدنش درد یا ناراحتی ایجاد می‌کنن. اما این روش خوبی نیست و می‌تونه باعث ناراحتی و گیج شدن حیوون بشه. آموزش هم قدم زیرمجموعه آموزش راه رفتن سگ با قلاده است.

توجه:
آموزش هم قدم به سگ رو داخل خونه و دور از عوامل متفرقه‌ای که می‌تونن باعث حواس‌پرتیش بشن شروع کنین
بهتره از یک طناب یا بند ساده ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی استفاده کنین

مراحل آموزش هم قدم شدن به سگ

تربیت‌کردن سگ یکی از مسائل مهمیه که خیلی زود باید بهش پرداخته‌بشه. چرا؟ تو مطلب «تربیت سگ» به طور کامل گفتیم که دلیل اهمیت تربیت سگ در رشدش چیه و چرا باید خیلی زود جدی گرفته بشه و اگه دیر بشه چه نتیجه‌ای میده. در ادامه طبق نوشته‌ی سایت batter sea، مراحلی رو که لازمه برای آموزش پیاده روی با سگ طی کنید براتون توضیح دادیم:

مرحله اول آموزش فرمان هم قدم به سگ

بند قلاده رو توی دست چپ و تشویقی رو تو دست راست‌تون نگه دارین. تشویقی سگ رو به حیوون نشون بدین تا دورتون بچرخه و بیاد سمت راست‌تون وایسته (طوری که به همون سمتی قرار بگیره که شما وایسادین). توی این حالت بند قلاده نیم دور دور بدن‌تون چرخیده و باید فقط با دست چپ‌تون آروم نگهش دارین.

حالا تشویقی رو به سگ بدین. حیوون بعد از این که تشویقی رو خورد ممکنه سعی کنه ازتون دور بشه. اگه خواست این کارو بکنه یک تشویقی دیگه نشونش بدین تا همونجا بمونه.

اگه چپ‌دست هستین می‌تونین تشویقی رو تو دست چپ و بند قلاده رو تو دست راست‌تون بگیرین.

مرحله دوم آموزش هم قدم به سگ خانگی

مثل حالت قبل قرار بگیرین و بذارین سگ تشویقی رو توی دست راست‌تون بو بکشه. حالا دست‌تونو بیارین بالا، یک دستور مثل “کنار من” یا “بریم” بهش بدین و یک قدم برید جلو. بعد وایستین و تشویقی رو بدین بهش. از هر دستوری می‌تونین استفاده کنین، اما بعدا تغییرش ندین تا حیوون گیج نشه.

مرحله سوم آموزش پیاده روی با سگ

مرحله سوم آموزش فرمان هم قدم شدن به سگ هم مثل مرحله قبلیه، فقط اگه سگ‌تون از شما فاصله گرفت بی‌حرکت وایسین و اونو به وضعیتی که توی مرحله اول داشت برگردونین. البته برای این کار بند قلاده‌اش رو نکشین بلکه فقط ثابت بمونین و با نشون دادن خوراکی تشویقش کنین تا برگرده سر جاش.

برای ثابت نگه داشتن خودتون، دستی که بند قلاده رو باهاش گرفتین نزدیک شکم‌تون نگهدارین و اگه لازم شد هم از هر دو دست‌تون استفاده کنین. حیوون رو به طرف عقب نکشین و بهش چیزی هم نگین. فقط وایسین و آروم و بی صدا منتظر بمونین. اگه هرچی صبر کردین به سمت‌تون نیومد سعی کنین چند قدم در جهت مخالف راه برین تا تمرکزش برگرده.

مرحله چهارم آموزش قدم زدن با سگ

مراحل یک تا سه رو تمرین کنین و کم کم سعی کنین تعداد قدم‌هایی که قبل از دادن تشویقی به سمت جلو برمی‌دارین رو افزایش بدین. بعد از این که حیوون توی خونه کاملا به این تمرینات مسلط شد، برای ادامه آموزش ببریدش بیرون. اگه می‌خواین توی یک محیط شلوغ تمرین کنین حتما پاداش و تشویقی‌ها رو بیشتر در نظر بگیرین.

از هر سنی که سگی رو به سرپرستی گرفتین، خیلی زود باید روی تربیتش کار کنید. کتاب تربیت سگ پت پرس بهت کمک میکنه حتی اگه بلد نباشی هم بتونی قدم به قدم مربی سگ خودت بشی و آموزش‌های کاربردی رو پیاده کنی.

نکات مهم در آموزش پیاده روی با سگ

عوامل زیادی می‌تونن روی آموزش هم قدم به سگ تاثیر بذارن، مثلا سطح هیجان یا تحریک ذهنی حیوون، وضعیت آب و هوا، سلامت یا بیمار بودن سگ، محیط اطراف و حتی وضعیت روحی خود شما. حتی همین که به سگ‌تون بگین آروم بشینه هم می‌تونه سطح هیجانش رو پایین بیاره و بهش کمک کنه تا بیشتر متمرکز بشه و بهتر یاد بگیره. برای آشنایی با آموزش فرمان بنشین به سگ می‌تونین از این مقاله آموزش نشستن به سگ کمک بگیرین.

مهم‌ترین مساله اینه که برنامه آموزش ادامه‌دار باشه. هر بار که سگ رو از خونه بیرون میارین باید چیزایی که یاد گرفته‌توی ذهنش تکرار و تقویت بشه. ضمنا برای موفقیت در آموزش هم قدم به سگ، علاوه بر خودتون هرکس دیگه‌ای هم که ممکنه حیوون رو بیرون ببره باید این تکنیک‌ها رو اجرا کنه. اگه حیوون با دویدن و کشیدن بند قلاده‌اش به چیزی که می‌خواد برسه قطعا به همین روش عادت می‌کنه. پس هر وقت شروع به این کار کرد بلافاصله بی‌حرکت و ساکت وایسین و دیگه اصلا جلو نرید تا زمانی که بند قلاده شل بشه و دیگه سگ‌تون نکشدش.

هر چند وقت یک بار تغییر جهت بدین تا حیوون یاد بگیره که همیشه حواسش به شما باشه.

موقعی که به هم قدم شدن با شما عادت کرد باید استفاده از تشویقی رو کم کم قطع کنین، اما یادتون بمونه که همیشه وقتی سگ میاد کنارتون تحسینش کنین.
عجله نکنین. اگه سگ‌تون تو یک مرحله موفق نبود به مرحله‌ای برگردین که قبلا با موفقیت انجامش‌داده. اگه لازمه یکم آروم‌تر پیش برین تا بتونه اون قسمت رو هم خوب یاد بگیره و انجام بده.

آموزش پیاده روی با سگ همراه با پاداش!

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آموزش سگ برای قدم زدن اینه که بهش یاد بدین از شما جلو نزنه. آموزش هم قدم شدن سگ با صاحب خودش هم مثل هر آموزش دیگه‌ای بر اساس تمرین و تشویقه، یعنی به حیوون یاد می‌دین که اگه بخواد بدوئه از پیاده روی خبری نیست ولی اگه کنار شما راه بره پاداش هم می‌گیره.

برای خواندن مقاله‌های بیشتر و آشنایی با ما به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت شاپ پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *