مراقبت و نگهداری از سگ

تنها گذاشتن سگ در خانه

تنها گذاشتن سگ در خانه

تنها گذاشتن سگ در خانه

ممکن است برای شما هم پیش آمده‌باشد که مجبور باشید سگ عزیزتان را خانه تنها بگذارید؛ اما نگرانی همیشه همراهتان است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم راجع به تنها گذاشتن سگ در خانه با شما بیشتر صحبت کنیم و به برخی سوالات که ممکن است سوال شما هم باشد پاسخ دهیم. پس تا انتهای این مطالب همراه ما باشید.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی علامت عشق سگ ها به ما را مطالعه کنید.

تنها گذاشتن سگ در خانه

آیا تنها گذاشتن سگ در خانه خطرناک است؟

باید بگوییم این موضوع به روحیه سگ شما بستگی دارد. برخی از سگ‌ها از اعتماد به نفس و روحیه‌ی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند تنها بمانند. اما برخی از آن‌ها بسیار احساسی هستند و نمی‌توانند دوری شما را تحمل کنند و از دوری شما رنج می‌برند. تنهاگذاشتن اینگونه سگ‌ها منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. علت این مرگ سکته است که یکی از رایج‌ترین بیماری‌های سگ است.

تنها گذاشتن سگ در آپارتمان چه پیامدهایی دارد؟

امروزه آپارتمان‌ نشینی افزایش یافته و اکثر افراد در آپارتمان‌ زندگی می‌کنند. همانطور که می‌دانید؛ آپارتمان محدودیت‌هایی دارد که بهتر است همیشه برخی قوانین را رعایت کنید تا باعث آزار و اذیت دیگران نشوید. ممکن است یکی از این محدودیت‌ها نگهداری سگ در خانه باشد که باید بگوییم؛ می‌توانید با رعایت برخی اصول از او نگهداری کنید تا باعث آزار و اذیت دیگران نشود. یکی از این اصول، تنها نگذاشتن سگ‌ها در خانه است؛ چرا که ممکن است در نبود شما سر و صدا و بی‌قراری کند و حتی خانه را بهم بریزد. پس حواستان به این موضوع نیز باشد.

 

تنها گذاشتن سگ در خانه

آیا تنها گذاشتن سگ موجب افسردگی او می‌شود؟

اکثر کسانی که سگ بازیگوشی دارند از بردن او به بیرون از خانه ترس دارند؛ در حالیکه نباید این سگ‌ها را خیلی در خانه نگه دارید؛ تنها گذاشتن آسیب بزرگی به این سگ‌ها وارد می‌کند. باید بگوییم سگ‌هایی که بازیگوش‌تر از دیگر سگ‌ها هستند انرژی بیشتری دارند و بهتر است این انرژی را بیرون از خانه تخلیه کنند. علاوه بر سگ عزیزتان ممکن است خود شما هم به دلیل وابستگی شدید نسبت به دچار افسردگی شوید. چراکه دوری سگ بازیگوشتان کمی سخت است.

معایب تنها گذاشتن سگ‌ها در خانه چیست؟

همانطور که گفتیم؛ برخی از سگ‌ها که روحیه لطیفی دارند نمی‌توانند دوری شما را تحمل کنند. آن‌ها با خراشیدن، گاز گرفتن، جویدن مبلمان و لباس و غذا خوردن بیش از حد ناراحتی خود را بروز می‌دهند. اما یکی از معایب بزرگ گم‌شدن اوست. ممکن است او در جایی گیر کند و یا گم شود و کسی نباشد که او را نجات دهد.

چند ساعت می‌توانیم سگ‌ها را در خانه تنها بگذاریم؟

هر چقدر هم عاشق سگتان باشید، مجبورید گاهی او را تنها بگذارید. اما فراموش نکنید که آن‌ها را بیش از 4 ساعت تنها نگذارید. حتی در صورتی که شرایط را برای آن‌ها محیا کرده‌اید و بر روی غذا و آب او نظارت کافی دارید هم نباید تنهایی آن‌ها بیش از 8 ساعت طول بکشد.

تنها گذاشتن سگ در خانه

چه نژادهایی با تنها ماندن کنار می‌آیند؟

 • باست هوند (Basset Hound)
 • بولداگ فرانسوی (French Bulldog)
 • چی‌‌وا‌وا (Chihuahua)
 • شارپی (Shar Pei)
 • پاگ (Pugs)
 • بول تریر (Bull Terrier)
 • چاو چاو (Chow Chow)
 • آکیتا (Akita Inu)
 • بوستن تریر (Boston Terrier)

آموزش تنها گذاشتن سگ در خانه

همانطور که می‌دانید؛ هر مشکلی راه‌حلی دارد. چراکه شما نمی‌توانید تا آخر عمرتان در خانه کنار سگتان بمانید و گاهی مجبورید او را تنها بگذارید. کافیست او را متوجه کنید که باز خواهید گشت و برای همیشه او را ترک نکرده‌اید. باید به او نشان دهید که تنها ماندن بد نیست و نباید احساس ناخوشایندی داشته باشد. برای این کار کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

 1. کفش‌های خود را بپوشید و نشان دهید که از خانه خارج می‌شوید. خوب است روزی 3 بار این کار را انجام دهید تا به این موضوع عادت کند. توجه داشته‌ باشید که گاهی ممکن است احساس وحشت کند. بهتر است توجه نکنید تا به خارج شدن شما عادت کند. کم‌کم این حس بد از او فاصله می‌گیرد و دیگر وحشت‌زده نخواهد شد. توجه داشته باشید که موقع خروج، او را صدا نکنید و از او خداحافظی نکنید.
 2. وقتی که به خانه برگشتید اجازه ندهید سگتان خوشحالی کند. او را در آغوش نگیرید و نوازش نکنید. چرا که با این کار نشان می‌دهید که برگشتنتان به خانه یک رویداد بزرگ است و او باید از خوشحالی جشن بگیرد. این کار شما باعث می‌شود تا متوجه شود که رفتن و آمدنتان یک اتفاق عادی و معمولی است.
 3. هنگامی که به خانه رسیدید، به او بگویید که به رختخواب و یا استراحتگاهش بازگردد. بعد از اینکه آرام شد با آرامش از او استقبال کنید و احساساتتان را بروز دهید. اگر که هیجان سگ شما بسیار زیاد است و گوش به فرمان‌های شما نمی‌دهد، نیاز به تمرین‌های بیشتری در آموزش فرمانپذیری سگ خود دارید.

 

اقداماتی که لازم است قبل از تنها گذاشتن سگ انجام دهید:

محیا کردن یک محیط آرام و راحت

قطعا جای مناسب و مورد علاقه سگتان را در خانه می‌شناسید. پس سعی کنید سگ محبوبتان را در محلی که او راحت است بگذارید. همچنین ممکن است شما بخواهید درب چند اتاق را به روی او ببندید تا او به آن ها دسترسی نداشته باشد. توجه داشته باشید؛ زمانیکه سگ شما عادت می‌کند که در خانه تنها بماند، می‌تواند بدون هیچ محدودیتی تنها بماند. برخی قفس سگ را پیشنهاد می‌دهند. قفس سگ‌ها کمک می‌کند که کمتر خسارت وارد کنند و در یک محل مشخص استراحت کنند.

خسته کردن سگ

بهترین کاری که می‌توانیم پیشنهاد کنیم خسته کردن آن‌ها قبل از رفتن است. بهتر است انرژی آن‌ها را تخلیه کنید تا خسته شوند و مجبور شوند استراحت کنند. خوب است این تخلیه انرژی هم جسمی و هم ذهنی باشد. برای تخلیه انرژی ذهنی می‌توانید با یک تمرین اصولی 5 تا 15 دقیقه‌ای، 24 ساعت سگ خود را هیپنوتیزم کنید.

به کاربردن ترفندهای سرگرمی

به جای کاسه غذای کلاسیک (ظرف‌های معمولی غذای سگ) از اسباب بازی‌های مخصوص پخش مواد غذایی استفاده کنید . این وسیله به شما کمک می‌کند تا برای خوردن‌غذا وقت زیادی صرف شود و سگتان نتواند به یکباره و در یک چشم بهم‌زدن آن را تمام کند. به طور کلی، با کنار گذاشتن کارهای کوچک و اسباب بازی‌های سرگرم کننده سگ خود در هنگام تنها ماندن، می‌توانید از رفتار بی‌حوصلگی ناخواسته مانند گاز گرفتن و دستشویی کردن در مکان‌های نامناسب خودداری کنید. 

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

۱ دیدگاه در “تنها گذاشتن سگ در خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *