مراقبت و نگهداری از سگ

درمان پای شکسته سگ

درمان پای شکسته سگ

درمان پای شکسته سگ

یکی از شایع‌ترین شکستگی‌ها در سگ‌ها، شکستن پا است. اگر حس کردید که سگ شما میلنگد یا درد زیادی را حس می‌کند، متاسفانه پای او شکسته‌است. پس بهتر است مطالبی که راجع به درمان پای شکسته سگ در اختیارتان قرار داده‌ایم را مطالعه کنید. پس با ما همراه باشید.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی 10 روش جلوگیری از ریزش موی سگ را مطالعه کنید.

درمان پای شکسته سگ

انواع شکستگی

در واقع شکستگی‌ها به صورت کلی، به دو دسته زخمی و غیر زخمی تقسیم می‌شوند. در شکستهگی‌های زخمی، شکستگی زیر پوست نبوده و ممکن است حتی استخوان بیرون از پوست باشد. چراکه انتهای استخوان باعث ایجاد زخم می‌شود. همان طور که می‌دانید این نوع شکستگی‌ها حساس‌تر بوده و و ممکن است عفونت کنند و روند درمان را طولانی‌تر کند. از نظر شدت این نوع شکستگی، ممکن است شکستگی کامل باشد. در این شکستگی، استخوان چند تکه‌شده و به صورت اریب یا صاف می‌باشد. گاهی شدت شکستگی به صورت ناقص(مویه کردن) است که بسیار خفیف‌تر بوده و ممکن است در عکس‌های رادیوگرافی به صورت یک خط نشان داده‌شود. اما در شکسته‌های غیر زخمی، استخوان شکسته بافت‌های رویی را سوراخ نمی‌کند و در نتیجه هیچ زخمی روی پوست دیده‌نمی‌شود.

تشخیص شکستگی

شاید سوال شما این باشد که چطور شکستگی پای سگمان را تشخیص دهیم. باید بگوییم، اگر سگ شما به صورت لنگان راه می‌رود یا یک قسمت پای او کج شده‌است ویا پای خود را بالا نگه می‌دارد، متاسفانه پای او آسیب دیده‌است. از دیگر عوامل می‌تواند تورم، زخم یا کبودی باشد. وقتی که پای سگتان آسیب ببیند، از درد ناله می‌کند و شما را متوجه می‌کند؛ البته اگر درد خود را پنهان نکند. خوب است ذکر کنیم؛ توجه داشته‌باشید که شکستگی را با در رفتگی اشتباه نگیرید.

درمان شکستگی

همانطور که می‌دانید، برای برخی از شکستگی‌ها آتل بستن و گچ‌گرفتن کافی است. اما نکته‌ای که حائز اهمیت است بی حرکت ماندن آن عضو است تا شکستگی جوش بخورد. برای جوش‌خوردن شکستگی چند هفته تا چند ماه زمان نیاز است. دامپزشکان هر روز برای اینکه از ایجاد زخم جلوگیری شود، آتل، گچ یا بانداژ کثیف را به صورت مرتب تعویض می‌کنند. برخی از شکستگی‌ها نیاز به عمل جراحی دارند. در این حالت وسیله ای شبیه به قفس را اطراف پا می‌بندند که استخوان را از بیرون تثبیت کند. دامپزشک هم بعدا می‌تواند در مواقع نیاز تنظیمات دستگاه را تغییر‌داده و آن را میزان کند؛ که مجدد نیاز به استراحت و بی حرکت ماندن دارد. با این وجود بهتر است از سگتان در خانه نگهداری نشود.

خوب است بدانید:

شکستگی پای سگ اگه درست ترمیم نشود، می‌تواند مشکلات مادام‌العمری برای او ایجاد کند که شاید برای درمان‌ آنها چندین جراحی سخت لازم باشد.

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ و خرید محصولات مربوط به آن، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

۱ دیدگاه در “درمان پای شکسته سگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *