مراقبت و نگهداری از سگ

علت بوی بد دهان سگ

علت بوی بد دهان سگ

علت بوی بد دهان سگ

بوی بد دهان سگ‌ها شاید یکی از آزاردهنده‌ترین و مشکلات برای شماست. همانطور که می‌دانید توجه به بهداشت دهان و دندان سگ‌ محبوبتان به اندازه توجه به بهداشت دهان و دندان خودتان نیز مهم است. به بوی دهان سگ‌ها، هالیتوزیس یا هالیتوز (Halitosis) گفته‌می‌شود. باکتری‌های موجود در دهان سگ‌ها باعث بوی بد دهان آن‌ها می‌شود. البته بوی بد دهان سگ‌ها دلایل متعددی دارد. شاید فکر کنید هوایی که از ریه سگ بیرون می‌آید یا محتویات معده او باعث بوی بد دهان او می‌شود؛ خوب است بدانید که باکتری‌های دهان سگ‌ها یک سری ترکیبات گوگردی ایجاد می‌کنند که بوی بدی به همراه دارد. در ادامه این مطالب تصمیم گرفته‌ایم به ارائه علت بوی بد دهان سگ بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی علت های اصلی لرزش سگ را مطالعه کنید.

علت بوی بد دهان سگ

بیماری دندان و لثه

خوب است بدانید، بیماری پریودنتال یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست که دلیل اصلی بوی بد دهان سگ‌ها است.این بیماری به دلیل جمع شدن پلاک و جرم روی دندان‌ها به وجود می‌آید. اگر این پلاک‌ها را تمیز نکنیم باعث ایجاد جرم می‌شود. جرم پلاک بیشتری به خود می‌گیرد و باعث التهاب لثه یا (ژنژیویت) می‌شود. اگر التهاب لثه را درمان نکنیم باعث از بین رفتن تکیه‌گاه دندان‌ها (پریودنتیت) می‌شود. هنگامی که این جرم‌ها بیشتر و بیشتر شوند، ممکن است مواد به آن گیر کند و در نتیجه موجب بوی بد دهان سگ شود. پس بهتر است سگ‌ها مرتب مسواک بزنند؛ چراکه سگ‌ها دندان‌های نامرتبی دارند و بهتر است از جرم و التهاب لثه‌ی او جلوگیری شود تا دهان او بوی بدی نگیرد.

گیر کردن جسم خارجی در دهان

معمولا سگ‌ها اسباب‌بازی، طناب و برخی اشیاء را می‌جوند که باعث می‌شود برخی از آن‌ها در دهانشان گیر کند. اجسام نرم معمولا بین دندان‌ها و اجسام سفت در سقف دهان آنها گیر می‌کند. برخی اشیای دیگر ممکن است در زیر زبانشان گیر کند که ممکن است با چشم دیده‌نشوند و قابل رویت نباشند. حتی گاهی این اشیای خارجی باعث استفراغ آن‌ها می‌شود که ممکن است سگ‌ها را اذیت کند.

برای خرید بهترین نوع اسباب بازی و غذای خشک برای سگ‌تان می‌توانید به بخش فروشگاه پت لوکس مراجعه نمائید.

خوردن‌چیزهای بد بو

گاهی خوردن برخی گیاهان، سیگار، اشیاء و اسباب‌بازی‌ها نیز باعث بوی گندیدگی یا پوسیدگی در نفس سگ می‌شود. خوردن سیگار، به دلیل نیکوتین موجود در آن ممکن است دهان سگ‌ها را بد بو کند. اگر سگ اسباب‌بازی‌های خود را ببلعد، ممکن است نفس او بد بو شده و یا موجب استفراغ او شود. متاسفانه برخی از سگ‌ها به دلیل تمیز نبودن کیسه مقعدیشان آن را لیس بزنند و یا ممکن است عادت به مدفوع‌خواری داشته باشند که این امر باعث بوی بد دهان آن‌‌ها می‌شود.

علت بوی بد دهان سگ

بیماری‌

یکی دیگر از عوامل بوی بد دهان سگ‌ها، بیماری‌های کلیوی، کبدی و دیابت است. بیماری‌های کلیوی با کم کاری یا کار نکردن کلیه‌ها به سراغ آنها می‌آید. اگر کلیه‌ها کار نکنند اوره در خون آنها جمع می‌شود و باعث می‌شود نفس سگ بوی ادرار یا آمونیاک دهد. اورمی نیز باعث زخم دهان می‌شود. علائمی همچون زرد شدن پوست یا چشم‌ها، کاهش وزن، کم اشتهایی و استفراغ نیز نشان دهنده‌ی بیماری‌های کبدی است. خوب است بدانید که علائم بیماری دیابت هم زرد شدن پوست یا چشم‌ها، کاهش وزن و کم اشتهایی است که بهتر است این بیماری‌ها را درمان کنید. اگر به فکر درمان آن نباشید ممکن است در بدن آنها موادی به اسم کتون ایجاد شود که باعث نفس سگ بوی استون یا شیرینی دهد.

عوامل دیگر:

از دیگر عواملی که می‌توان به آن اشاره کرد، رژیم غذایی سگ است. غذاهای خام و خانگی باعث بوی بد دهان آنها می‌شود.همچنین می‌توان به مشکلات و بیماری تنفس سگ مثل التهاب بینی یا مجاری بینی (رینیت)، التهاب سینوس‌ها (سینوزیت)، التهاب گلو یا حلق (فارنژیت)، التهاب لوزه‌ها (تونسیلیت)، مشکلات گوارشی مثل بزرگ شدن مری،عفونت‌های ویروسی، باکتریایی یا قارچی، تروما (مثلا برق‌گرفتگی)، ذرات مواد غذایی که در دهان باقی ماندن و در حال تجزیه هستند، خونریزی مداوم به خاطر اختلال در انعقاد خون و نکروز (مرگ) و بافت‌ها به دلیل تومورهای دهان نیز اشاره کرد.

جلوگیری و درمان بوی بد دهان سگ

همانطور که می‌دانید؛ همیشه جلوگیری بهتر از درمان است. بهتر است برای پیشگیری از بوی بد دهان سگ‌ها به مسواک‌زدن مرتب آن‌ها اهمیت دهید. توصیه می‌شود دوبار در هفته سگ‌ها مسواک بزنند. بهتر است همیشه دندان‌های آن‌ها را از پلاک و جرم به دور نگه دارید. خوب است که سگ عزیزتان را سالانه برای معاینه ببرید و از غذاهایی که باعث کاهش پلاک می‌شوند استفاده کنید. این غذاها بافت سفت دارند و دارای تکه‌های درشت هستند که باعث می‌شود راحت‌تر دندان‌هایشان را تمیز کنند.  اگر سگ محبوبتان دچار بیماری شده‌است بهتر است ابتدا دلیل اصلی این موضوع را از بین ببرید و او را درمان کنید. اگر مشکل بیماری پریودنتال باشد، درمان شامل بیهوش کردن سگ و تمیز کردن و جرم‌گیری دندان‌ها و کشیدن دندان‌هایی است که بیشتر از 50 درصد استخوان و لثه اطراف‌ آن‌ها (بافت‌های نگهدارنده) از بین رفته‌اند. بعضی از داروها هم می‌توانند به کاهش بو یا کنترل باکتری‌هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند کمک کنند.

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *