مراقبت و نگهداری از سگ

علت های اصلی لرزش سگ

علت های اصلی لرزش سگ

علت های اصلی لرزش سگ

شاید لرزیدن سگتان شما را نگران کرده باشد. باید بگوییم لرزیدن سگ دلایل متعددی دارد. معمولا لرزیدن سگ به دو دسته کلی جسمی و رفتاری تقسیم می‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم در ادامه این مطالب علت های اصلی لرزش سگ را خدمت شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی علائم چاقی و لاغری در سگ ها را مطالعه کنید.

علت های اصلی لرزش سگ

علت‌های جسمی:

 • سرما

  گاهی لرزیدن سگ ها به دلیل سرما و تنظیم نبودن دمای بدن آنها با محیط است. نکته جالب این است که لرزیدن به دمای بدنشان کمک می‌کند. برخی اوقات ممکن است سگ شما به دلیل سرماخودگی و از سرما بلرزد.

 • درد

  معمولا درد‌هایی ناشی از تصادف، آسیب دیدگی، التهاب یا عفونت می‌تواند باعث لرزش سگ شود. چراکه گاهی درد را تحمل می‌کنند و صدایی از آنها در نمی‌آید.

 • بیماری‌های عصبی

  خوب است بدانید؛ سگ‌هایی که مبتلا به اختلالات تشنجی هستند؛ موجب لرزش خفیف بدنشان یا تشنج کامل می‌شوند. از دیگر بیماری‌های عصبی مادرزادی که می‌توان به هیپوپلازی مخچه، سندرم شیکر یا سندرم عمومی لرزش (GTS) و سندرم توله لرزان یا هایپومیلیناسیون نیز اشاره کرد. بیماری هیپوپلازی مخچه به دلیل رشد ناقص مخچه به وجود می‌آید. این بیماری معمولا در نژاد‌هایی مانند چاو چاو، آیردیل تریر، بوستون تریر و بول تریر به حالت ارثی دیده شده است. معمولا سگ‌هایی که موی سفید دارند مثل مالتیز و وست هایلند وایت تریر مبتلا به (GTS) می‌شوند. این بیماری باعث التهاب سیستم عصبی می‌شود. سگ‌هایی که به هایپومیلیناسیون مبتلا می‌شوند، پاهایشان لرزیده و موقع ایستادن و راه رفتن به مشکل می‌خورند و لرزش بدن، باعث عدم تعادل و هماهنگی، و ایجاد مشکل در راه رفتن آنها می‌شود. ممکن است نژادهای اسپرینگر اسپانیل ولزی (فقط جنس نر)، ساموید (فقط نرها)، چاو چاو، وایمارانر، سگ کوهستان برن، دالماسین، گلدن رتریور و سگ‌های شکاری لرچر به این بیماری مبتلا شوند.

علت های اصلی لرزش سگ

 • بیماری های غیر عصبی

  بیماری‌هایی از قبیل هیپوآدرنوکورتیسیزم یا بیماری آدیسون، دیستمپر، هیپوکلسمی (افت کلسیم) و هیپوگلایسمی (افت قند) می‌تواند باعث لرزش سگ شود. علاوه بر این گاهی دارو و سم باعث لرزش سگ می‌شود.

علت‌های رفتاری

همانطور که می‌دانید اضطراب، ترس و استرس نیز می‌تواند باعث لرزیدن سگ شود. این نوع لرزیدن یک واکنش فیزیولوژیکی بدن به یک تهدید بوده که ممکن است واقعی بوده یا فقط تصور سگ باشد. یکی دیگر از عواملی که می‌توان به آن اشاره کرد هیجان است که این هیجان مثبت است یا منفی. لرزیدن سگ‌ها در بعضی شرایط طبیعی است، مثلا در مواقعی که سردشان است، از چیزی ترسیده‌اند یا داروی خاصی مصرف کرده‌اند. ولی اگر هیچ‌کدام از این حالت‌ها نبود و خود به خود برطرف نشدند ممکن است علت لرزش سگ بعضی بیماری‌ها باشند و باید از دامپزشک کمک گرفت. گاهی لرزیدن سگ به دلیل داشتن درد است که باید علت درد را تشخیص دهیم. در مورد سگ‌هایی که دائم از همه چی می‌ترسند و می‌لرزند هم باید به متخصص رفتارشناسی مراجعه کنیم.

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ و خرید محصولات مربوط به آن، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *