مراقبت و نگهداری از سگ

مسواک زدن سگ ها

مسواک زدن سگ ها

مسواک زدن سگ ها

همانطور که می‌دانید مراقبت و نگهداری از سگ‌ها جزء مهم‌ترین وظایفی است که باید انجام دهیم. جالب است بدانید حدود 75% سگ‌های بالای 3 سال، به بیماری التهاب لثه مبتلا هستند. تنها راه پیشگیری از این بیماری، مسواک‌زدن است. در واقع مسواک زدن سگ ها هم نیز یکی از این وظایف است که بایستی برای رعایت بهداشت و سلامتی آن‌ها انجام دهیم. به همین علت تصمیم گرفته‌ایم به نکات مهم آن بپردازیم و آن را آموزش دهیم. پس تا انتهای این مطالب همراه ما باشید.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی علت بوی بد دهان سگ را مطالعه کنید.

مسواک زدن سگ ها

نکات مهم برای قبل از مسواک‌زدن

  1. بهتر است مدت زمان مسواک‌زدن کوتاه باشد تا سگ کلافه و خسته نشود.
  2. ساعت مسواک‌زدن را مشخص کنید و طبق برنامه‌ای که در نظر گرفته‌اید پیش بروید.
  3. اجازه دهید تا کم کم به مسواک‌زدن عادت کند. توجه داشته باشید که سگ‌ها با هم فرق می‌کنند.
  4. تشویقی را فراموش نکنید.

انواع مسواک‌ها:

سگ‌ها مسواک‌های مختلفی دارند که می‌توانید بسته به نیاز سگتان و همچنین مهارت خودتان از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم:

مسواک لیفی

برخی از سگ‌ها نمی‌پذیرند که چیزی در دهانشان باشد. به همین علت مسواک‌زدن را برای شما دشوار می‌کنند. این مسواک بیشتر برای سگ‌های کوچک یا بزرگ مناسب است. بهتر است از این مسواک برای آن‌ها استفاده کنید تا بتوانید وارد مراحل بعدی مسواک‌زدن شوید.

مسواک انگشتی

استفاده از این نوع مسواک بسیار راحت است. شما می‌توانید از مسواک انگشتی برای توله سگ‌ها استفاده کنید؛ چراکه لثه توله سگ‌ها بافت نرمی دارد و بهتر است از این مسواک برای جلوگیری از آسیب دیدگی استفاده کرد.

مسواک جویدنی

اگر سگتان در مسواک زدن مقاومت زیادی می‌کند، این مسواک را پیشنهاد می‌کنیم. چراکه آن‌ها فکر می‌کنند که یک اسباب بازی است و اجازه می‌دهند شما کارتان را انجام دهید.

مسواک یک طرفه

این مسواک برای نژادهای کوچک و بزرگ مناسب است؛ به شرطی که او به مسواک‌زدن عادت داشته باشد و اجازه دهد شما کارتان را انجام دهید.

مسواک دو طرفه

این مسواک مناسب دندان‌های عقبی سگ است که استفاده آن بیشتر به نحوه مسواک‌زدن شما بستگی دارد.

مسواک دو لبه

این نوع مسواک مناسب دندان‌های جلو و عقب است.

 

شما همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی مراقبت و نگهداری سگ‌ها مقاله‌ی کاربرد انواع برس سگ ها را مطالعه کنید.

مسواک زدن سگ ها

آموزش مسواک‌زدن

  1. مسواک را به خود سگ نشان دهید و اجازه دهید با آن تعامل ایجاد کند. حتی می‌توانید به کمک خود او خمیر دندان را روی مسواک بریزید.
  2.  دست‌تان را به آرامی و نوازش‌گونه روی لب بالایی سگ بگذارید و آن را کمی بالا دهید؛ سر او را کمی بالا دهید تا به تمام دندان‌هایش دید و دسترسی داشته باشید.
  3. چند دندان جلویی سگ را به نرمی مسواک کنید و بعد از اتمام می‌توانید یک تشویقی به او بدهید و بعد از مکث کوتاهی سراغ دندان‌های بعدی بروید.
  4. مسواک را با حرکت رفت و برگشتی و مدور(چرخشی و دایره وار) روی دندان‌های سگ بکشید و مسواک را به تمام جهت‌ها روی دندان او حرکت دهید تا سگ به این حس جدید روی دندان‌هایش عادت کند. در نظر داشته باشید که باید این حرکت را حتماً با احتیاط انجام دهید چرا که ممکن است سگ‌ شما نسبت به مسواک‌زدن حالت تهاجمی نشان دهد و مقاومت کند. اگر سگ در این مرحله پرخاشگری کرد و ناآرام بود، می‌توانید مجدد به او تشویقی بدهید و یا با صحبت و صدای ملایم و آرامش بخش، آرامش کنید؛ اما اگر هیچکدام از این راهکارها جواب ندادند، بهتر است عمل مسواک زدن سگ را متوقف و به چند روز بعد موکول کنید.
  5.  سطوح خارجی دندان‌های سگ را با حرکت رفت و برگشتی گفته‌شده مسواک بزنید. در هنگام مسواک‌زدن دندان‌های سگ، توجه ویژه‌ای به سطح بین لثه و دندان‌های او داشته باشید. چراکه این نواحی، معمولا آلوده‌ترین نقاط هستند و زودتر از باقی نقاط شروع به جرم‌گرفتن می‌کنند. در این مدحله تمام دقت خود را به کار بگیرید تا به لثه‌های او آسیب نزنید.
  6.  بعد از مسواک‌زدن سطوح خارجی دندان‌های سگ، دست‌تان را به نرمی بالای پوزه او بگذارد و لب‌هایش را کمی بیشتر از هم باز کنید و بعد نقاط و سطوح داخلی دندان‌های او را هم مسواک کنید.

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *