آموزش سگ, مراقبت و نگهداری از سگ

مشکلات رفتاری سگ ها را چگونه حل کنیم

مشکلات رفتاری سگ ها را چگونه حل کنیم

مشکلات رفتاری سگ ها را چگونه حل کنیم؟

همانطور که می‌دانید؛ داشتن یک سگ خوش رفتار از جایگاه بالایی برخوردار است چراکه  باعث ایجاد حال خوب برای صاحبش می‌شود. گاهی ممکن است مشکلات رفتاری سگتان شما را آزار دهد و این سوال در ذهنتان خطور کند که مشکلات رفتاری سگ ها را چگونه حل کنیم ؟ در ادامه این مقاله به ارائه 10 مشکل رفتاری سگ‌ها خواهیم پرداخت و همچنین راه حل‌های آن‌ها را بیان خواهیم کرد. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مشکلات رفتاری سگ ها را چگونه حل کنیم

مشکلات رفتاری سگ چیست؟

در واقع به مجموعه‌ای از کارهای سگ گفته می‌شود که باعث آزار و اذیت صاحبان سگ‌ها و اطرافیان او می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم و راهکار‌هایی را ارائه می‌دهیم:

 1. گازگرفتن

  یکی از این اختلالات رفتاری گازگرفتن است که در هنگام عصبانیت یا خطر از سگ رخ می‌دهد که کاملا غریزه‌ای است و موجب آزار صاحب سگ و یا اطرافیان او می‌شود. بهتر است که زمان بیشتری را صرف آن‌ها کنید تا یاد بگیرند با مردم به‌راحتی معاشرت و اعتماد کنند. برخی با کتک زدن به حل این مشکل می‌پردازند که اصلا کار درستی نیست و بیشتر سگ را برای پرخاشگری تحریک می‌‌کند. علاوه بر این، موجب بی‌اعتماد شدن سگ نسبت به شما و ترس او از صاحبش می‌شود. شما می‌توانید در مواقعی که رفتاری دارند که شامل گازگرفتن یا پرخاشگری نمی‌شود به آن‌ها تشویقی دهید. اگر نتوانستید رفتار او را اصلاح کنید به مربی یا دامپزشک مراجعه کنید و از آن‌ها کمک بگیرید.

 2. بو کشدن

  جالب است بدانید؛ سگ‌ها با بو کشید احوالپرسی می‌کنند و این رفتار کاملا طبیعی بوده و مربوط به غریزه آن‌ها می‌باشد.

 3. پارس کردن

  همانطور که می‌دانید؛ پارس کردن یکی از رفتارهای طبیعی سگ‌ها می‌باشد که در مواقعی که احساس خطر می‌کنند یا اضطراب یا هیجان دارند و نیاز به توجه دارند از آن‌ها رخ می‌دهد. جالب است بدانید که سگ‌ها برای برقراری ارتباط با ما پارس می‌کنند و هیچ وقت پارس کردن آن‌ها بی‌دلیل نیست. پس همیشه سعی بر این داشته باشید که دلیل پارس کردن آن‌ها را جویا باشید. شما می‌توانید با آموزش درست آن‌ها را متوجه کنید که مواقع درست پارس کردن چه زمانی است تا آن‌ها در مواقعی که درست است پارس کنند.

 4. ادرار کردن

  یکی از بدترین رفتار سگ‌ها که می‌توان به آن اشاره کرد، ادرار کردن آن‌ها در جای نا‌مناسب است. این رفتار بد را فقط می‌توانید با آموزش درست برطرف کنید.

 5. جویدن اشیاء

  جالب است بدانید؛ جویدن موجب آرامش سگ‌ها می‌شود و این رفتار در برخی از سگ‌ها مخصوصا توله سگ‌ها رایج است. اما این کار بسیار خطرناک است و ممکن است به آن‌ها آسیب وارد شود. علاوه بر این باعث خراب شدن وسیله‌ها می‌شود. با آموزش نه گفتن می‌توانید آن‌ها را از این کار منع کنید. شما می‌توانید برای آموزش نه گفتن، مقاله‌ی نه گفتن به سگ را مطالعه فرمایید.

  مشکلات رفتاری سگ ها را چگونه حل کنیم

 6. بی‌اعتنایی هنگام صدازدن

  یکی دیگر از رفتارهای بد سگ‌ها بی‌اهمیتی به شماست هنگامی که او را صدا می‌زنید. بهتر است هنگامی که او نزد شما می‌آید به او محبت کنید و او را نوازش کنید تا متوجه شود با این کار شما را خشنود می‌سازد.

 7. لجبازی کردن

  شاید بدترین و آزاردهنده‌ترین رفتار سگ‌ها لجبازی کردن باشد. برای اصلاح این رفتار آن‌ها ابتدا مطمئن شوید که با او بد اخلاقی و پرخاش نمی‌کنید یعنی او را دعوا، تنبیه و دنبال نمی‌کنید. اگر به شما بی‌توجهی کرد و حرف شما را گوش نکرد، سعی کنید او را نادیده بگیرید و به او توجه نکنید و هنگامی که دیگر با شما لجبازی نکرد به او تشویقی دهید و به او توجه کنید و با او وقت بگذرانید.

 8. پنجه کشیدن

  پنجه کشیدن از دیگر رفتار‌های ناشایست سگ‌ها است که عواملی مثل اضطراب و بی‌حوصلگی موجب این رفتار می‌شود. اگر با این رفتار سگتان مشکل دارید می‌توانید با آموزش‌های درست او را از این کار منع کنید. اگر دلیل پنجه کشیدن او بی‌حوصلگی است شما می‌توانید با بیشتر وقت گذراندن با او، این مشکل را برطرف کنید و اگر اضطراب است بهتر است او را آرام کنید. پس ابتدا دلیل این رفتار او را جویا باشید.

 9. پرخاش و حمله کردن

  یکی دیگر از رفتارهایی که ممکن است موجب آزار شما و اطرافیانتان شود، پرخاش و حمله کردن سگ است. برای رفع این مشکل ابتدا باید ریشه و دلیل این رفتار را یافت کنید؛ سپس این مشکل را رفع کنید. توجه داشته باشید که این رفتار آن‌ها بسیار خطرناک است و بهتر است هر چه سریع‌تر آن را رفع کنید. اگر قادر به حل این موضوع نبودید، بهتر است به یک دامپزشک مراجعه کنید تا به شما کمک کند این مشکل را برطرف کنید.

 10. حفاری کردن

  در برخی از مواقع سگ‌ها به دلیل عواملی شروع به حفاری می‌کنند که این رفتار ممکن است شما را آزار دهد. برای حل این مشکل می‌توانید او را سرگرم کنید و به او کمک کنید تا بتواند انرژی خود را تخلیه کند. با آموزش نه گفتن به سگ نیز می‌توانید او را از این کار منع کنید.

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *