مراقبت و نگهداری از سگ

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

گل و گیاهان طرفداران و علاقه‌مندان بسیار زیادی دارند. شاید برای شما جالب باشد که همانقدر که نگران هستید سگتان گل‌هایتان را خراب کند؛ گل‌هایتان می‌توانند به او آسیب برسانند. چراکه برخی گیاهان برای آن‌ها سمی بوده و در صورت بلعیدن آن‌ها توسط سگ عزیزتان موجب مسمومیت او شده و در نتیجه ممکن است وجودشان در خانه خطرناک باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در ادامه این مطالب، گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها را معرفی کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی علامت عشق سگ ها به ما را مطالعه کنید.

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

1. دیفن باخیا (Dieffenbachia)

معمولا این گل در اکثر خانه‌ها یافت می‌شود. خوب است بدانید گازگرفتن این گیاه کریستال کربن سدیم موجود در آن را آزاد می‌کند و باعث سوزش دهان و آسیب به دستگاه تنفسی می‌شود و تنفس را برای سگ سخت می‌کند. علائم این گل درد در ناحیه دهان، کاهش اشتها، استفراغ می‌باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها
2. آزالیا (Azalea)

این گل در عین زیبایی بسیار سمی می‌باشد. علائم مسمومیت این گل ضعف، فلجی، فروپاشی قلبی عروقی و مرگ می‌باشد.

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

3. دراسینا درمنسیس (Dracaena fragrans)

به این گل زیبا گیاه ذرتی نیز گفته‌می‌شود. این گیاه برای سگ‌ها به شدت سمی است و در صورت خورده‌شدن علائم بسیار بدی دارد. از علائم این گیاه می‌توان به استفراغ ( گاهی اوقات با خون)، از دست‌دادن اشتها و افسردگی نیز اشاره کرد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

4. آلوئه ورا (Aloe vera)

این گل با اینکه خواص درمانی بسیار زیادی دارد، برای سگ‌ها سمی و خطرناک است. چراکه حاوی ساپونین و آنتراکینون می‌باشد. توجه داشته باشید که قسمت ژله‌ای گیاه سمی نمی‌باشد. علائم مسمومیت این گیاه مشکلات شدید معده و دستگاه گوارشی می‌باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

5. نرگس (Narcissus)

شاید شما هم عاشق این گل زیبا و خوش عطر باشید. باید بگوییم خوردن‌قسمت سفید این گل برای سگ‌ها خطرناک است. خوب است بدانید؛ خوردن حتی قسمت کوچکی از این گل توسط سگ احتمال ایجاد بیماری و حالت تهوع، استفراغ شدید، اسهال، تپش قلب، درد در ناحیه شکم، تنفس غیر طبیعی را دارد. بهتر است  بعد از دیدن این علائم هر چه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

6. گیاه یشم (Crassula ovata)

گیاه یشم به نام‌های‌ «درخت دوستی» «درخت شانس» یا «درخت پول» نیز شناخته ‌می‌شود و علت نامگذاری آن، مقاومت بسیار زیاد آن است. این گل نیز در شمار گیاهان سمی برای سگ‌ها محسوب می‌شود. علائم مسمومیت این گیاه استفراغ، کند شدن ضربان قلب و افسردگی حاد می‌باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

7. خرزهره (Nerium oleander)

شاید این گل را در خیابان و پارک‌ها دیده‌باشید. این گل از تنوع رنگی بالایی برخوردار است و برخی از این گل در خانه دارند و از آن مرافبت می‌کنند. باید بگوییم این گل هم جزء گل‌های سمی و خطرناک برای سگ‌ها به حساب می‌آید. از علائم مسمومیت این گل می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، ضربان غیر طبیعی قلب، تپش قلب، عدم تعادل، تشنج و گاهی مرگ اشاره کرد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

8. بابا آدم (Arctium)

این گل خانگی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. اما این گل شامل کریستال‌های کلسیک اگزالات است که آن را برای سگ‌ها و انسان‌ها سمی می‌کند. اگر این گیاه خورده‌شود، عوارضی همچون التهابات دهانی، سوختگی لب‌ها و دهان، تورم، استفراغ، دشواری در بلع و تنفس را ایجاد خواهد کرد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی مهم ترین علائم بیماری سگ‌ ها را مطالعه کنید.

9. پیچک یا پاپیتال (Hedera helix)

این گیاه زیبا نیز جزء گیاهان سمی برای سگ‌ها به حساب می‌آید. پیچک به صورت رونده می‌باشد و عموما برای تزئین دیوار، نرده یا تنه درخت از آن استفاده می‌شود. علائم مسمومیت این گیاه مشکلات تنفسی، خارش، در گاهی موارد کما و حتی مرگ می‌باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

10. اسپاراگوس یا مارچوبه(Asparagus officinalis)

به این گل، گل شویدی نیز گفته‌می‌شود. این گیاه آنقدر برای سگ سمی است که نه تنها بلعیدن آن باعث استفراغ و اسهال می‌شود، بلکه در صورتی که سگ شما به طور مکرر در معرض آن قرار گیرد، می‌تواند باعث تحریک، قرمزی و خارش پوست او شود.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

11. گل سنبل (Hyacinthus)

این گل در فصل بهار در اکثر خانه‌ها دیده‌می‌شود و در سفره‌های هفت سین قرار می‌گیرد. این گل در عین زیبایی و خوش عطری برای سگ‌ها سمی و خطرناک است. در صورت بلعیدن و مشاهده‌ی علائمی مثل استفراغ شدید، اسهال و لرز به دامپزشک مراجعه کنید.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

12. فیلودندرون (Philodendron)

این گل یکی از گل‌های آپارتمانی پرطرفدار است که از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. خوب است بدانید که لمس این گل مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی بلعیدن آن برای سگ‌ها بسیار خطرناک است. از علائم مسمومیت این گیاه تورم و سوزش دهان و زبان و همچنین مشکلات هاضمه و تشنج می‌باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

13. گل لاله (Tulipa)

این گل زیبا که ممکن است آن را در زنگ‌های متنوعی دیده‌باشید، در عین زیبایی برای سگ‌ها سمی بوده و خطرناک است. خوب است بدانید که میزان سم موجود در گلبرگ‌ها بیشتر از دیگر قسمت‌ها است. علائم آن سوزش دهان، حالت تهوع، اسهال، استفراغ، تپش قلب، سخت شدن تنفس می‌باشد. بهتر است بعد از اینکه متوجه بلعیدن آن توسط سگتان شدید، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

14. فیکوس (Ficus elastica)

این گل یکی از گل‌های پرطرفدار و محبوب خانگی است. اما متاسفانه این گل برای سگ‌ها سمی و خطرناک است. خورده‌شدن برگ‌های این گیاه می‌تواند عوارض دردناکی اعم از التهاب پوستی و گوارشی برای سگ‌ها به‌همراه داشته باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

15. زعفران زینتی (Crocus sativus)

زعفران زینتی در عین زیبایی برای سگ‌ها خطرناک است. علائم مسمومیت این گل زیبا  استفراغ، اسهال شدید، مدفوع سیاه، نارسایی تنفسی، تشنج و مرگ می‌باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

16. پوتوس(Epipremnum aureum)

این گل در اکثر خانه‌ها دیده‌می‌شود و یکی از گل‌های محبوب ایرانیان است. اما این گل هم جزء گیاهان سمی برای سگ‌ها به حساب می‌آید. از علائم مسمومیت این گیاه می‌توان به تورم و سوزش دهان و زبان و مشکلات هاضمه و تشنج اشاره کرد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

برای خواندن مقاله‌ی علف خوردن در سگ ها  کلیک کنید.

17. بنفشه ایرانی (Exacum affine)

این گل را ممکن است در خانه‌ها و پارک‌ها دیده‌باشید. بهتر است سگ عزیزتان را از این گل خطرناک دور نگه دارید. چراکه در صورت خوردن‌آن ممکن است باعث حمله قلبی و در برخی مواقع حتی مرگ آن سگ شود.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

18. نخل زینتی (chamaedorea)

این گل محبوب را ممکن است در اکثر خانه‌ها و کمپانی‌ها دیده‌باشید. می‌توان گفت به دلیل وجود سیکاسین در آن این گل هم جزء گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها است. علائم مسمومیت این گل استفراغ، اسهال و تشنج می‌باشد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

19. زامیفولیا( zamiifolia)

این گیاه بی نیاز از آب، یکی از زیباترین و محبوب‌ترین‌ها در بین مردم می‌باشد. اما این گل به دلیل وجود کلسیم اگزالات نامحلول در آن موجب استفراغ، اسهال و مشکلات گوارشی می‌شود.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

20. کالانکوئه (<Kalanchoe)

کالانگوئه از تنوع رنگی بسیار بالایی برخوردار است و ممکن است این گل را در زنگ‌های مختلفی دیده‌باشید. اگر سگ دلبندتان از آن بخورد دستگاه گوارش او آسیب می‌بیند و دچار ضعف و لرز خواهد شد. در برخی مواقع ممکن است با علائم بیشتری همچون اسهال، استفراغ، ضربان غیر طبیعی قلب و تشنج نیز بروز یابد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

21. فیل گوش(Caladium)

این گل آپارتمانی زیبا را ممکن است در اکثر خانه‌ها دیده‌باشید. خوب است بدانید که بلعیدن آن توسط سگ منجر به ایجاد تورم و سوزش دهان و زبان، ریختن بیش از حد آب از دهان و استفراغ می‌شود.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

22. پرنده بهشتی (Strelitzia)

همانطور که از اسم این گل مشخص است، شبیه یک پرنده است و از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. این گل دارای محرک‌های معده است. به همین دلیل بلعیدن‌آن موجب مشکلات گوارشی می‌شود. اگر رسیدگی‌های دامپزشکی به موقع انجام شود، سگ مسموم‌شده توسط این گل می‌توانند سلامتی خود را به‌طورکامل به دست آورد.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها
23. اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum)

اسپاتی فیلوم در عین زیبایی بسیار خطرناک است. این گل زیبا به دلیل وجود کلسیم اگزالات نامحلول در آن، یک گل سمی است. از علائم مسمومیت آن می‌توان به بروز التهابات پوستی در اطراف ناحیه تماس‌شده اشاره کرد. خوب است بدانید در صورت خورده‌شدن توسط سگ دلبندتان، استفراغ را به‌دنبال خواهد داشت.

 

گیاهان سمی و خطرناک برای سگ ها

 

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *