مراقبت و نگهداری از سگ

10 روش جلوگیری از ریزش موی سگ

10 روش جلوگیری از ریزش موی سگ

10 روش جلوگیری از ریزش موی سگ

یکی از مشکلاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند، ریزش موی سگتان باشد. شما به هیچ عنوان نمی‌توانید از ریزش کامل و تمام و کمال موی سگ ها جلوگیری کنید. تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید به حداقل رساندن آن است. در این مقاله قصد داریم 10 روش جلوگیری از ریزش موی سگ را با هم بررسی کنیم. پس  با ما همراه باشید.

بعد از اتمام این مطالب، شما می‌توانید مقاله‌ی علف خوردن در سگ‌ها را مطالعه کنید.

10 روش جلوگیری از ریزش موی سگ

– علت ریزش موی سگ

همان طور که می‌دانید، ریزش موی سگ می‌تواند دلیل های متعددی داشته باشد. گاهی این ریزش طبیعی بوده و برای روییدن موهای جدید اتفاق می‌افتد. اما در برخی مواقع، این ریزش موها طبیعی نبوده و بیشتر از حد معمول شاهد این ریزش خواهیم بود. در این هنگام ممکن است که حیوان شما دچار ریزش موی مقطعی شده‌باشد و مشکل نگران کننده‌ای وجود نداشته‌باشد. اما این امکان نیز وجود دارد که سگ شما، دچار بیماری و یا حساسیت های پوستی شده‌باشد. اگر این ریزش عادی نباشد ممکن است سگ شما دچار بیماری عفونی شده‌ باشد. پس با هم این 10 روش را برسی می‌کنیم.

1.برس زدن موی سگ

برای جلوگیری از ریزش مو و تمیز ماندن سگ‌تان، موهای او را به طور مرتب شانه بزنید. شانه زدن مرتب موها باعث می‌شود عوامل آلرژیکی که درون موهایش گیر کرده‌اند و موجب ریزش موی او می‌شوند از میان برود. همچنین، باعث می‌شود پوست سگ روغن طبیعی ترشح کند و پوست و موها را نرم کند. حداقل یک رو در میان موهای سگ‌تان را شانه بزنید. همیشه شانه‌ای مناسب با موهای سگ‌تان تهیه کنید. اگر موهای سگ‌تان بلند است، مرتبا آنها را آراسته یا نوک گیری کنید. به هیچ عنوان از برس های نوک تیز استفاده‌ نکنید که باعث خراش افتادن و بعضا زخمی شدن بدن سگ می‌شوند.

2. استحمام سگ

برای سالم ماندن سگ محبوبتان باید مرتبا او را حمام کنید. در برخی فصول مثل بهار و تابستان باعث شسته‌شدن کنه‌ها، گرد و غبار و گرده از پوست او می‌شود. حمام کردن سگ با شامپوهای مناسب نیز می تواند در روند کاهش ریزش مو بسیار موثر باشد. هر چقدر پوست و موی سگ شما تمیزتر باشد احتمال ریزش مو نیز کمتر خواهد بود. به این موضوع دقت کنید که حمام دادن زیاد حیوان باعث ضعیف شدن و کاهش چربی پوست و در نتیجه خشک شدن پوست سگ و زیاد شدن ریزش مو می شود. پس بهتر است او را هر دو هفته یکبار به حمام ببرید.

3. رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌ها

رژیم غذایی مناسب می‌تواند در بهبود سلامتی پوست و موی او موثر باشد. هر چه رژیم غذایی او غنی‌تر باشد، سیستم ایمنی بدنش بهتر کار می‌کند. در مقابل بیماری‌ها دفاع می‌کند، در نتیجه کمتر به بیماری‌های پوستی و ریزش مو دچار می‌شود. برخی اوقات خریدن غذاهای ارزان قیمت و بسیار خشک و کم آب باعث کاهش آب بدن سگ می شود و در نتیجه پوست خشک شده و باعث ریزش موی بیشتر حیوان می‌شود. مکمل اسیدهای چرب، مانند اسید چرب امگا ۳ موهای سگ‌تان را در وضعیتی خوب نگه می‌دارند. این مکمل‌ موها را قوی کرده و از ریزش آنها جلوگیری می‌کند. به علاوه خاصیت ضد التهابی امگا ۳ از ایجاد التهاب و آلرژی در پوست حیوان جلوگیری می‌کند. فراموش نکنید که وجود باکتری ها و ویروس ها نیز می تواند از عوامل ضعف سیستم ایمنی شود که در این صورت باید به دامپزشک مراجعه شود.

4. وجود کک و کنه در سگ

یکی دیگر از عواملی که باعث ریزش موی سگ می‌شود، وجود کک و کنه است. دلیل آن خاراندن زیاد بدن است. این خاراندن می تواند به دلایل مختلفی انجام شود که مهمترین آن وجود کک و کنه و البته سایر انگل های بیرونی بر روی بدن سگ می تواند باشد. شستشوی منظم با شامپو و داروهای ضد انگل می تواند در از بین رفتن انگل ها بسیار مفید باشد . توجه کنید که اگر انگل داخلی وجود داشته باشد حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید و داروهای متناسب را تهیه کنید.

5. ترس و استرس

یکی دیگر از دلایلی که باعث ریزش موی سگ می‌شود، داشتن ترس و استرس است. استرس و ترس معمولا دلایل متنوعی دارند که شما باید آنها را شناسایی و برطرف کنید. برای مثال تغییر کردن محل زندگی و قرار گرفتن در یک محیط جدید ، پیدا کردن صاحب جدید ، داد و فریاد ناگهانی و صدای بلند ، از دست دادن یکی از اعضای خانواده ، به دنیا آمدن فرزند جدید ، مراجعه به دامپزشک و قرار گرفتن در محیط کلینیک دامپزشکی نیز می‌تواند یکی از این دلایل باشد.

6.دمای مناسب محل زندگی

سعی کنید همیشه دمای هوای منزل و محل نگهداری سگتان را متناسب با دمای فصلی که در آن قرار دارید، قرار بدهید. برخی از افراد عادت دارند که دمای محل زندگی خودشان را به شدت افزایش یا به شدت کاهش بدهند و این روزها با وجود کولرهای گازی و دوکاره به راحتی اینکار صورت می‌پذیرد. فراموش نکنید که تغییرات دمایی در فصل نامناسب و به صورت ناگهانی برای حیوان شما به منزله تغییر فصل است و اگر احساس کند که زیاد هوا گرم شده‌است ریزش موی خودش را آغاز می کند.

 7.تغییرات هورمونی و آلرژی

یکی از دلایل مهم که در ریزش موی حیوانات تاثیر گذار است تغییرات هورمونی و البته آلرژی های متنوع می باشد. تغییر هورمونهای جنسی می تواند از دلایل ریزش موی حیوان باشد برای مثال در حیوانات ماده در زمان بارداری و آبستنی ریزش مو بسیار بیشتر از حد معمول می شود یا در زمان هایی که حیوان ماده دارای Period می باشد این مشکل ممکن است پیش بیاید. برخی اوقات عوامل قارچی یا حتی عوامل ناشناخته می تواند باعث ریزش موهای سگ شود که دیگر کاری از شما بر نمی آید.

8. جارو کشیدن مداوم محل نگه‌ داری سگ

شاید فکر کنید این روشی برای جلوگیری از ریزش موی سگ مناسب نمی‌باشد. اما با این کار شما می‌توانید موهای ریخته‌شده دارای شپش یا کک را از فرآیند درمانی ریزش مو که ممکن است مجددا به بدن سگ برگردند را پیشگیری کنید. هربار که خانه را جارو می کنید حتما تلاش کنید که موهای ریخته‌شده را نیز جارو کنید ، اینکار بصورت روزانه توصیه می شود.

9. استفاده از پرزگیرها

پرزگیرها یا Roll های چسب دار از جمله وسایل ضروری برای افرادی محسوب می شود که از ریخته‌شدن موی حیوان بر روی لباس ها و وسایل پارچه ای خودشان چندان خوشحال نیستند. این Roll های چسب دار مخصوص جذب کردن مو هستند و براحتی موها را از روی لباس و مبلمان به خودشان جذب می کنند. این نوع پرزگیرها را براحتی می توانید از فروشگاه ها یا دامپزشکی های معتبر تهیه کنید .

10.بستن در محل نگهداری لباس ها

اگر نتوانستید ریزش موهای حیوان خود را کاهش بدهید یا اینکار برای شما آلرژی ایجاد می کند ، ترجیحا از ورود حیوان به مکانهایی که در آنها لباس ها یا وسایل خواب مثل پتو نگهداری می شود جلوگیری کنید. درب کمد ، درب اتاق از جمله مواردی است که می‌توانید از آنها برای محدود کردن حیوان برای ورود استفاده کنید. هر چند اگر خیلی حساس هستید ترجیحا روی مبل های خودتان روکش ملحفه‌ای بکشید و بعد از ریزش مو براحتی می‌توانید آن را جارو یا تکان داده و از شر بسیاری از موهای ریخته‌شده خلاص شوید.

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ و خرید محصولات مربوط به آن، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه در “10 روش جلوگیری از ریزش موی سگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *