آموزش سگ

4 ویژگی توی پودل

4 ویژگی توی پودل

‌4 ویژگی توی پودل

سگ‌های پودل یکی از محبوب‌ترین و بامزه‌ترین نژادها به حساب می‌آیند. اجداد این نژاد ابتدا در شرق آفریقا پیدا شدند سپس محبوبیت خود را در اروپا یافت کردند. در واقع پودل‌ها تاریخچه‌ای اشرافی دارند و توسط خانواده‌های سلطنتی نگه‌داری می‌شدند و به همین ترتیب وارد خانه‌ها شدند. در ادامه با ما همراه باشید تا 4 ویژگی توی پودل را بررسی کرده و بیشتر با این نژاد بامزه آشنا شویم.

4 ویژگی توی پودل

تاریخچه‌ی پودل

یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین سگ‌ها پودل‌(poodle) است. این سگ‌های بامزه در مقبره‌ها ودیواره‌های مصر و روم موجود است. در واقع تاریخ شناسان بر این باورند که این سگ اصالت آلمانی دارد. جالب است بدانید که در فرانسه پرورش و تکامل یافته‌اند. اسم پودل که لغتی انگلیسی است، از کلمه pudel یا pudelin در زبان آلمانی گرفته‌ شده‌است که به معنای پریدن‌در آب است. همچنین به آن سگ سیرک نیز می‌گویند. در فرانسه، به پودل‌ها کانیشه (Caniche) نیز می‌گویند. این کلمه از ترکیب دو لغت chien canard به معنی اردک-سگ گرفته شده‌است. در واقع در گذشته از این سگ‌های شناور برای پیدا کردن منبع آب و شکار کردن پرنده‌ها در دریاچه‌ها استفاده می‌کردند. اما با گذشت زمان، تغییرات فیزیکی در بدن آنها رخ‌داده و دیگر مناسب این کار نبودند.

انواع پودل

جالب است بدانید این سگ‌های بامزه 3 نوع متفاوت دارند. طبقه بندی این نژاد بر اساس وزن و جثه‌ی آن‌ها بررسی می‌شود. از انواع پودل‌ها می‌توان به پودل استاندارد، مینیاتوری و توی پودل یا همان پودل عروسکی اشاره کرد.

پودل استاندارد

معمولا پودل‌هایی که وزنشان بین 20 تا 30 کیلوگرم است و قدشان بیشتر از 38 سانتی‌متر است در این دسته قرار می‌گیرند. میانگین عمر پودل استاندارد معمولا 12 سال است که زودتر از دو نوع دیگر پیر می‌شوند.

پودل مینیاتوری یا مینی

خوب است بدانید پودل‌های مینیاتوری وزنی بین 6 تا 8 کیلوگرم دارند. معمولا قد آنها بین 28 تا 38 سانتی‌متر است. میانگین عمر پودل‌های مینیاتوری 15 سال است. معمولا افراد این دو را باهم اشتباه می‌گیرند و این دو گونه را از هم تشخیص نمی‌دهند. اما همانطور که می‌دانید توی پودل‌ طرفداران بیشتری دارد.

توی پودل یا پودل عروسکی

در واقع این سگ‌ها  وزنشان حدودا بین 2.5 تا 4 کیلوگرم است. قد توی پودل‌ها حدودا 25 سانتی‌متر است. میانگین عمر پودل‌های عروسکی معمولا 15 سال است.

این سگ‌های بامزه در رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، طوسی، نقره‌ای، کرمی، حنایی، مشکی، قرمز و زرد دیده می‌شوند.در رابطه با ویژگی‌های ظاهری پودل‌ها جالب است بدانید موهای سگ پودل به گونه‌ای است که نمی‌ریزد بلکه بلند می‌شود. پوشش موی سگ پودل تک رنگ است و در بیشتر نقاط بدن او یکدست می‌باشد. پودل بینی و لب‌هایی معمولاً سیاه و متناسب با رنگ پوشش بدنش دارد. موهای پودل در اطراف گوش‌ها تیره‌تر هستند. درواقع پاها، کمر و گردن قوی این نژاد تحسین برانگیز است و سر و پوزه‌ای باریک و چشم‌ها و گوش‌هایی تیره و تیز دارد.باید بگوییم؛ سگ پودل تریر و پودل کراس یک نژاد خالص نیستند و از ترکیب دو نژاد (یک سو پودل) به وجود می‌آیند. در ادامه به ارائه آن‌ها پرداختیم:

  • گلدن دودل | Goldendoodle: ترکیب گلدن رتریور و پودل
  • لابرادودل | Labradoodle: ترکیب لابرادور رتریور و پودل
  • مالتی‌پو | Maltipoo: ترکیب نژاد مالتیز و پودل
  • پِکاپو | Pekapoo: ترکیب نژاد پکینیز و پودل
  • اشنودل | Schnoodle: ترکیبب نژاد اشنایزر و پودل
  • بوردودل | Bordoodle: ترکیب نژاد بوردر کالی و پودل
  • شی‌پو | Shih-poo: ترکیب شیتزو و پودل

برای خرید سگ پودل عروسکی با قیمت مناسب کلیک کنید.

4 ویژگی توی پودل

ویژگی‌های توی پودل

سگ نژاد پودل‌ عروسکی بسیار باهوش و با استعداد است. به جرئت می‌توان گفت توی پودل‌ها از باهوش‌ترین سگ‌ها هستند. چراکه در رتبه اول لیست باهوش‌ترین سگ‌ها قرار دارند. به دلیل هوش و استعداد زیاد آن‌ها تربیت بسیار آسان‌تر بوده و بسیار تربیت‌پذیرند. به همین دلیل نباید اجازه دهید که این سگ‌های بامزه حوصله‌شان سر یرود؛ چراکه موجب می‌شود خرابکاری کنند و برای شما دردسر درست کنند. از دیگر ویژگی این سگ‌های بامزه وفادار بودن و پرجنب و جوش و اصطلاحا شیطون بودن آن‌هاست. پس می‌توان گفت، توی پودل‌ها یکی از باهوش‌ترین، دوست داشتنی ترین، پرجنب و جوش‌ترین و وفادارترین سگ‌ها هستند.

همانطور که گفته‌شد توی پودل‌ها طرفداران بیشتری دارند و نزد مردم محبوب‌تر هستند. چون این سگ باهوش ،پر انرژی، دوست داشتنی و وفادار است. او به صاحبش بسیار علاقه‌مند است. توی پودل محافظ خانه و خانواده خود است و اگر غریبه‌ها به خانه شما نزدیک شوند، با یک پارس هشدار‌دهنده به شما اطلاع می‌دهد. پودل‌های عروسکی، می‌توانند برای کسانی که وقت زیادی را در خانه هستند، دوست و همراه بسیار خوبی باشند چون او همیشه برای هر نوع بازی و وقت‌گذارانی با صاحب خود آماده است. در نتیجه سگ پودل عروسکی، معمولاً نسبت به گونه‌ی دیگر حساس‌تر هستند و همواره، وابستگی و پیوند قوی‌تری با صاحب خود دارند. این نژاد، بسیار فعال‌تر و پرسروصداتر از پودل استاندارد است و از اعتماد به نفس کمتری برخوردار می‌باشد.

آموزش و تربیت توی پودل

همانطور که گفتیم؛ پودل عروسکی بسیار باهوش و با استعداد است. نکته‌ای که در تربیت توله سگ توی پودل حائز اهمیت است، لوس تربیت نکردن اوست. چراکه این سگ‌ها بسیار بامزه و بغلی هستند و تربیت و برخی نکات آموزشی آن‌ها جدی گرفته نمی‌شود. توجه داشته باشید که تربیت این سگ‌ها را از تولگی شروع کنید تا در آینده خیلی لوس و پرتوقع نشوند.چراکه شروع به بدرفتاری و اذیت کردن شما می‌کند و مشکلات رفتاری از خود نشان می‌دهد.

وقتی شما به او برخی نکات را آموزش می‌دهید و از او می‌خواهید تا آن را انجام دهد، متوجه می‌شود که رهبر شما هستید و از شما فرمان می‌برد و حرفتان را گوش می‌دهد. همیشه آن‌ها را سرگرم کنید چراکه آن‌ها بسیار باهوش و بازیگوش هستند و از این طریق می‌توانید همیشه ذهن آن‌ها را درگیر کنید؛ چراکه همانطور که در قسمت‌های قبل گفته‌شد بیکار ماندن این سگ‌ها باعث بی حوصلگی و یا خرابکاری کردن آن‌ها می‌شود. این سگ‌ها باید در همان دوران کودکی، اجتماعی شوند و طریقه‌ی برقراری روابط اجتماعی با دیگران را یاد بگیرند. در غیر اینصورت در سنین بالاتر نسبت به غریبه‌ها واکنش و حساسیت نشان خواهند داد.

البته برای حذف عادت به پارس کردن‌های افراطی و تقویت حس اعتماد به نفس در حیوان، باید توجه و تلاش بیشتری به فرآیند تربیت و آموزش اختصاص دهید. از ورزش این سگ‌ها غافل نشوید. حداقل یک ساعت در روز را برای ورزش کردن سگ پودل عروسکی اختصاص دهید. شما می‌توانید ورزش‌های مربوط به سگ‌ها از جمله  ورزش‌هایی که مربوط به چابکی، اطاعت‌پذیری و ردیابی است، را برای آن‌ها در نظر بگیرید. آن‌ها در آب نیز بازیابی کنندۀ بسیار قوی‌ای هستند. همچنین در آزمایش‌های شیرجه رفتن و بازیابی شکار (پیدا کردن و آوردن شکار) بسیار خبره و کاربلد هستند.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی آموزش دست دادن به سگ را نیز مطالعه کنید.

تغذیه توی پودل

همانند باقی سگ‌ها باید مراقب تناسب اندام آنها نیز باشید. اضافه وزن و لاغری سگ هر دو می‌توانند به سگ محبوبتان آسیب برساند. تعداد وعده‌های غذایی سگ توی پودل‌تان را متناسب با سن او انخاب کنید. در واقع میزان توصیه شده روزانه برای پودل عروسکی، 1.4 تا 1.2 پیمانه است. بهتر است با دامپزشک مشورت کنید، تا در تعیین وزن ایده‌آل سگ پودل شما و همچنین مقدار مناسب غذا برای تغذیه او به شما کمک کند. برنامه غذایی او باید شامل پروتئین (برای توله‌سگ پودل 22 %و برای پودل بالغ 18 %)، ویتامین، چربی( برای توله‌سگ 8 % و برای پودل بالغ شده 5%) و مواد معدنی باشد.

برای دانستن علائم چاقی و لاغری در سگ‌ ها کلیک کنید.

مراقبت‌های بهداشتی توی پودل

نگهداری سگ پودل در خانه به خاطر جثه کوچک و ریزش کم موهایش بسیار آسان است. به همین دلیل آلرژی ایجاد نمی‌کند. پودل عروسکی گزینه مناسبی برای افراد مبتلا به آلرژی می‌باشد. توی پودل‌ها به جای ریزش، موهایشان بلند و فر می‌شود. شما می‌توانید به شکل‌های جذاب و متنوعی او را آرایش کنید. متاسفانه اشک ریزی پودل‌ها بسیار زیاد است. باعث می‌شود موهای اطراف چشم‌هایشان لکه‌دار شود. برای برطرف کردن لکه‌ها باید صورت پودل را روزانه با یک دستمال مرطوب مخصوص پاک کنید. ناخن‌های او را هر 6 تا 8 هفته کوتاه کنید. گوش‌ها باید مرتبا بازدید کنید تا از عدم عفونت آن اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات نیز لازم است که موهای داخل گوش کوتاه شود. آن‌ها را مرتب به حمام ببرید و روزانه موهای زیبایشان را برس و شانه کنید.

سلامت توی پودل

متاسفانه توی پودل‌ها مستعد بیماری‌های همچون اختلالات متعدد چشمی، آلرژی پوستی و بیماری‌های ژنتیکی هستند. از دیگر بیماری‌ها می‌توان به دیسپلازی ران، بیماری قلبی و اختلالات ناشی از سیستم ایمنی بدن نیز اشاره کرد. همچنین آدنیت چربی، دیابت،  عفونت چشم و بینی، صرع ایدیوپاتیک ، فون ویلبراند از این دسته از بیماری‌ها هستند. در واقع دو مشکل ارتوپدی، یعنی “لگ-کالو-پرتز” (نارسایی خون به مفصل ران) و “لاکستینگ پتلاس” (در رفتن کاسۀ زانو) در پودل های عروسکی و مینیاتوری بسیار شایع‌تر است. آزمایش‌های بهداشتی توصیه‌شده از سوی باشگاه ملی نژاد ارزیابی‌های چشم پزشکی، ارزیابی پتلا و آزمایش “پی.آر.آ اپتیژن دی.ان.ا” می‌باشد. بهتر است گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای پدر و مادر توله سگ را ببینید تا از سلامت بیماری‌های ژنتیکی او اطمینان حاصل کنید.

برای خرید سگ‌ با نژاد اصیل و قیمت مناسب و همچنین تربیت سگ، همین حالا به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت لوکس را دنبال نمائید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *