مراقبت و نگهداری از سگ

40 نکته قبل از ورود سگ به زندیگتون

40 نکته قبل از ورود سگ به زندیگتون

40 نکته قبل از ورود سگ به زندیگتون

نگهداری سگ کار ساده ای نیست! امروز برای یکی از دوستان که میخواست سگی رو وارد زندگیش کنه چند نکته نوشتم که پس از کمی تعمق به این نتیجه رسیدم شاید بهتر باشه برای همه منتشرش کنم. البته کامل نیست و اگر شما هم نظری دارید خوشحال می‌شم اعلام کنید. پس در ادامه مقاله 40 نکته قبل از ورود سگ به زندیگتون با من همراه باش.

منظور بیشتر سگ های خانگی (و نه نگهبان) هست.

 1. موهای سگ رو باید هر سه چهار روز شونه و اگر مو بلند باشه این فاصله زمانی باید کمتر باشه.
 2. هرروز صبح ظهر عصر آخر شب باید ببریدش بیرون دستشویی کنه، وگرنه ممکنه تو خونه دستشویی کنه. حتی اگر هم ببرینش بیرون،‌ ممکن هست گاهی اوقات کنترل دستشوییش رو از دست بده و توی خونه دستشویی کنه.
 3. بعد از هربار بیرون رفتن باید لای انگشتای سگ رو تمیز کنید.
 4. سگ‌ها مثه انسان عرق نمی‌کنند. غدد تعریقشون لایه پنجه هاشونه. به همین دلیل می‌بایست بهداشت این قسمت جدی گرفته‌بشه. به همین دلیل این محل مستعد انواع عفونت قارچی هست.
 5. سگ باید هرروز به میزان قابل توجهی فعالیت داشته‌باشه، بدووه و بازی کنه.
 6. سگ ها هم انواع بیماری های انسانی مثل فشار خون و دیابت ، افسردگی و… رو مبتلا می‌شن اما خیلی سریعتر، مثلا در یک سال!
 7. بیماری های انسانی معمولا با سگ یکی نیست، مثل سرماخوردگی اما بیماری های قارچی که هم در انسان و هم در سگ بدلیل عدم بهداشت به موقع وجود داره، قابل انتقاله.
 8. سگ نر هر جایی واسه اولین بار می‌ره، برای علامت گذاری جاهای مختلف رو ادرار می کنه مگر اینکه حواستون بهش باشه و اجازه این کارو بهش ندید.
 9. سگ باید عقیم بشه، وگرنه اذیتتون می‌کنه. (این نکته رو حتما جدی بگیرید)
 10. سگ باید هر دو ماه یکبارحمام بره
 11. دندون سگ رو باید هر دو سه روز یه بار مسواک زد.
 12. سگ باید هر شش ماه یه بار اصلاح بشه.
 13. اگر موهای جلوی چشمای سگ رو کوتاه نکنید، باعث می شه رویه موهاش فوکاس کنه و چشمش ضعیف بشه.
 14. دوست داشته باشید یا نداشته باشید، باید به سگتون میوه جات و سبزی جات بدید وگرنه دیر یا زود بیماری های ناشی از ضعف ویتامین سراغش میاد.
 15. سگ به هیچ وجه نباید شیرینی و شکلات و قند و اینطور موارد رو بخوره، چون سگ ها با مصرف شیرینی جات و کلا کواد شیرین انسولین بیشتری تویه بدنشون ترشح می‌شه و نهایتا این باعث کاهش قند خونشون می‌شه که کبدشون رو از کار می‌ندازه.
 16. تئوبرومین موجود تویه شکلات باعث نامنظم شدن پمپاژ قلب سگ و نهایتا سکته ی اون میشه.
 17. غذاهای ادویه دار پیتزا ساندویچ و فست فود ها دشمن گوارش سگ هستند، به سگتون می بایست غذای ساده بدون ادویه بدید. فراموش نکنید ادویه مشکل جدی نداره اما باعث می‌شه سگتون بدغذا بشه و دیگه غذاهای دیگه رو نخوره.
 18. خودش دوست داره می‌خوره ! وای خدای‌من این مسخره‌ترین بهونه برای دادن غذاهای ممنوعه به سگه !
 19. غذای سگ استخون نیست! استخون فقط تویه فیلمهاست و اگر هم دقت کنید برای سرگرمی به سگ داده‌می‌شه اونم استخون‌های بسیار بزرگ که نتونن خوردش کنن.
 20. ماهی و سیر و پیاز و گوجه و بادمجون و فلفل و مرکبات و انگور و کشمش و این موراد رو به سگ ندید، حساسیت زاست. همچنین معده ی سگ ها انزیم هضم ماهی رو نداره که نهایتا باعث می شه عفونت روده بگیره.
 21. نمک و غذاهایی که نمک دارن مثه انواع چیپس باعث تشنج حیوون در دراز مدت و نهایتا مرگش می‌شه.
 22. غذاهایی که توش بکینگ پودر هست مثل کیک و بیسکوییت برای سگ ها سمی ست.
 23. دادن انواع گوشت خام به سگ یعنی شروع بیماری‌های گوارشی و انگل ها برای این موجود.
 24. جگر و شش و دل و قلوه و کلیه و این ها رو نباید به سگ داد.
 25. هر شش ماه باید بره دامپزشکی، قرص انگل ، واکسن ۸ گانه ، واکسن هاری ، معاینه کلی ، تخلیه کیسه مقعدی ، کوتاه کردن ناخن و کندن موهای گوش.
 26. برخورد با سگ مثه عروسک نیست. شما باید همیشه به صورت کاملا جدی باهاش رفتار کنید. حتی دعواش کنید و تنبیهش کنید. (تنبیه می‌تونه گذاشتنش توی اتاق و بستن در باشه).
 27. تربیت سگ زمان بره و کار ساده ای نیست، بعنوان مثال برای اموزش نشتسن ممکنه ساعت ها و روزها این کار طول بکشه.
 28. سگ زمانی که غریبه‌ها رو می‌بینه بصورت ذاتی، پارس می‌کنه و ممکن هست حتی برای گرفتن اونا هم اقدام کنه. این مسئله رو شما باید با تربیت درست حل کنید که روش تربیت صحیحی رو هم بعدا بهتون می‌گم.
 29. سگ بازیگوش اگر گربه یا هر حیوون کوچیک دیگه ببینه ،‌میره دنبالش و خیلی از سگ ها اینطوری گم شدن و دیگه پیدا نشدن پس باید خیلی حواستون باشه که از قلاده های مناسب استافده کنید و هر وقت بیرون میرید باید و باید حواستون خیلی بهش باشه وگرنه ممکنه سگتون رو از دست بدید.
 30. وقتی سگ داشته باشید نمی تونید بیشتر از چندین ده دوازده ساعت تنهاش بزارید و میبایست اونو یا به شخصی بدید براتون نگهش داره یا به پانسیون بسپارید و معمولا کسانی که سگ دارن ، کمتر مسافرت می رن به همین دلیل.
 31. سگ ها موجودات خیلی باهوش ان و اگر به رفتارشون دقت کنید همیشه در حال یادگیری ان ،‌مخصوصا این سگ و خیلی هم کارای بامزه و خنده داری می کنن و اگر یه هفته این سگ خونتون بمونه دیگه نمی تونید ازش جدا شید.
 32. Ph بزاق دهن انسان ۶.۵ تا ۷ هست و در سگ ها ۷.۵ تا ۸ و این به معنی هست که خاصیت قلیایی بیشتری داره و همین باعث می شه بسیاری از اسید هایی که باکتری های مضر تولید می کنند رو خنثی و ناخواسته باعث تمیزتر بودن اون میشه و بهش حالت آنتی باکتریال می بخشه و وقتی فرزندتون باهاش بازی می کنه ،‌ مقاومت بدنش هم بالا می ره اما این به این معنی نیست که اگر سگتون فرزندتون رو لیس می زنه ، اونم سگتون رو لیس بزنه!
 33. با ورود سگ به خونه، حس مسولیت پذیری فرزندتون بصورت تصاعدی و ناخواسته رشد می کنه و همین باعث می شه یکی از سخت ترین آموزه های فرزندتون در آینده رو براحتی بهش یاد بدید.
 34. در خیلی از موارد باید با سگ کاملا جدی برخورد کنید. در صورت دلسوزی های بی مورد، باعث تربیت غیر صحیح و جا افتادن یه رفتار غلط توی اون حیوون می‌شید. مثل ورود به آشپزخونه که باید بی برو برگرد از همون اول بصورت جدی باهاش برخورد بشه بدون حتی یه استثنا.
 35. باید قدرت اینو داشته باشید که اگه سگتون مثلا سوپ سبزیجاتش رو نخورد، گاها تا یه روز هم بهش غذا ندید تا بفهمه که باید غذاش رو تموم کنه.
 36. سگ ها موجودات اجتماعی هستند. می‌بایست همیشه با ادم‌های مختلف رفت و آمد داشته‌باشید. این کار باعث می‌شه، بدونه آدم‌ها هم جز محیط زندگیش هستند و شخصیتی اجتماعی داشته‌باشه.
 37. اگر بیرون رفتید و این جمله رو شنیدید ناراحت نشید: “عزیزم برو کنار سگی نشی!”
 38. ن هم می تونم با نهایت غرور بگم : من سگم شناسنامه داره و بیخود می‌کنن بخوان گیر بدن یا ببرنش؛ اما متاسفانه در جایی که ما زندگی می‌کنیم کوچکترین ارزشی واسه سگ قائل نیستند، پس می بایست سعی کنید به جاهایی که گیردهنگان هستند کمتر برید.
 39. سگ‌ها اونقدر حسشون عمیقه که بعضی مواقع شگفت‌زده می‌شید. کافیه کمی دغدغه ی فکری یا مالی داشته باشید. ببینید سگتون بطرز شگفت انگیزی وقتی از در خونه وارد می‌شید، سراغتون نمیاد و بالا و پایین نمی‌پره. یا حتی وقتی روی مبل نشستید و به دغدغه هاتون فکر می‌کنید، می‌بینید آروم آروم داره لیستون می زنه.
 40. یه‌ نکته‌ی دیگه این هست که سگ‌ها مثل آدم‌ها بوسیدن رو بلد نیستند. به جای اون از لیس‌زدن استفاده‎‌‌می‌کنند، لیس زدن اوج محبته یه‌سگه.
 41. سگ ها مثل شما یه عالمه دوست و آشنا و فامیل ندارند، شما تنها کسی هستید که اونا دارن. بازم تکرار می‌کنم شما تنها کسی هستید که اونا دارن، با ورود یه سگ به خونه‌ی شما تموم زندگیه اون ،‌می شه شما.

امیدوارم با نوشتن این پست هم بتونم یه سهم خیلی کوچیک در جا انداختن فرهنگ حیوونای خونگی داشته باشم. لطفا در صورتی که جایی رو فراموش کردم یا اشتباه نوشتم ،‌از طریق کامنت ،‌من رو در جریان بزارید.

برای خواندن مقاله‌های بیشتر و آشنایی با ما به پت شاپ پت لوکس مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام پت شاپ پت لوکس را دنبال نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *